Bartholin Kisti Tedavisi

Bartholin Kisti Tedavisi Ankara
Vajinanın dış görünüşünü bozan bu durum, aynı zamanda verdiği acı ve ağrı hissiyle de oldukça rahatsız edicidir. Bartholin kisti tedavisinde ise cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler kullanılabilir. Eğer doku iltihap yapmışsa cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilir. Daha fazla bilgi almak, muayene ve randevu almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Bartholin Kisti Ve Bartholin Absesi Nedir?
Bartholin kisti ve absesi, Bartholin bezlerinin şişmesi ya da iltihaplanması ile karakterize olan sorunlardır. Bartholin bezleri, vajina girişinin sağ ve sol bölgesinde bulunur. Cinsel ilişki sırasında vajinanın ıslak olmasını sağlayan bu bezler, penisin penetrasyonunu da kolaylaştırır. İnce bir kanalla kızlık zarının ön kısmına açılan Bartholin bezleri, ergenlik döneminden sonra, cinsel olgunlukla birlikte aktifleşir. Bu kanallarda herhangi bir tıkanıklığın olması ise Bartholin kisti ya da absesine yol açar. Tıkalı kanalların sağ alt kısmında yaptığı sıvı birikimi büyük, kistik bir görünüme “Bartholin kisti” adı verilmektedir.

Peki bu durumda Bartholin kisti ve Bartholin absesi arasındaki fark nedir? Bartholin kisti; yukarıda da bahsettiğimiz gibi Bartholin bezlerinde meydana gelen şişkinliktir. Eğer bu şişkinlik iltihaplanmışsa; buna “Bartholin absesi” denmektedir.

Bartholin Kisti Neden Olur?
Bu soruya yanıt verebilmek için bartholin bezindeki kanalları tıkayan faktörleri ele almak gerekir. Bartholin bezlerindeki kanalların tıkanması genellikle bakteri benzeri mikroorganizmalar nedeniyle olur. Bel soğukluğu hastalığına yol açtığı bilinen Neiseria Gonore ve cinsel yolla bulaşan Klamidya bakterileri Bartholin kistine neden olabilir. Bununla birlikte E. Coli gibi cinsel sağlığı tehlikeye atan bakteriler de kanalların tıkanmasına neden olabilir. E. Coli, makat bölgesinden bulaşan bir bakteridir. E. Coli ve diğer zararlı mikroorganizmalardan korunmak için kişisel hijyene dikkat etmek ve vajina temizliğini doğru şekilde yapmak (önden arkaya doğru) önemlidir.

Bununla birlikte daha önce geçirilmiş genital ameliyatlar ve bu operasyonlardan kalan sekeller de Bartholin kistine neden olabilir. Eğer hasta ileri yaşlardaysa Bartholin kanseri riski de değerlendirilebilir.

Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir?
Bartholin kistinin en önemli belirtisi vajinanın sağ veya sol dış dudaklarında görülen şişliklerdir. Kistler genellikle vajinanın tek tarafında olur. Nadir durumlarda her iki tarafta da görülebilir. Eğer abse yani cerahat de söz konusuysa bu şişliğe hassasiyet, ısı artışı, şiddetli ağrı ve batma hissi de eşlik edebilir. Bartholin kisti belirtileri kendiliğinden kaybolabilir. Bu durumda endişe etmeye gerek yoktur. Rahatsızlığın gidişatına göre şişlik büyüyüp küçülebilir.

Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir?
Bartholin kistinin en önemli belirtisi vajinanın sağ veya sol dış dudaklarında görülen şişliklerdir. Kistler genellikle vajinanın tek tarafında olur. Nadir durumlarda her iki tarafta da görülebilir. Eğer abse yani cerahat de söz konusuysa bu şişliğe hassasiyet, ısı artışı, şiddetli ağrı ve batma hissi de eşlik edebilir. Bartholin kisti belirtileri kendiliğinden kaybolabilir. Bu durumda endişe etmeye gerek yoktur. Rahatsızlığın gidişatına göre şişlik büyüyüp küçülebilir.

Bartholin Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?
Bartholin kisti abse yapmadığında kendiliğinden yok olabilir. Fakat kist sürekli büyümeye devam ediyor ve abse riski taşıyorsa bu durumda iltihap engelleyici ilaçlarla drenajla müdahale gerekebilir. Bartholin abseleri ise mutlaka tedavi edilmelidir. Şişliğin içerisindeki irin, sürekli ağrı ve acı hissine neden olur. Abse boşaldığı anda acı ve ağrı hissi de yok olacaktır. Bartholin abselerinin tedavisinde uygun cerrahi yöntemler kullanılır. Bartholin absesi, mutlaka uzman bir hekim tarafından, steril bir ortamda tedavi edilmelidir. Aksi takdirde enfeksiyonun ilerlemesi ve daha ileri cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulması söz konusu olabilir.

Bartholin Kisti Antibiyotikle Geçer Mi?
Her zaman olmasa da bartholin kistinin bakteriler ile iltihaplanması tespit edildiğinde antibiyotik kullanılabilir. Öncelikle kistin neden dolayı ortaya çıktığı tespit edilmeli ve sonrasında tedavi antibiyotik tedavisine başvurulmalıdır.

Bartholin Kisti Varken İlişkiye Girilir Mi?
Bartolin kisti olan hastanın cinsel ilişkiden kaçınması gerekmez. Çok ileri vaka olmadığı sürece ilişkide acı, rahatsızlık hissedilmez. Ancak bartholin absesinin ebatının büyük olması durumunda yanma, batma gibi rahatsızlıklar cinsel ilişkide ortaya çıkabilir. Eğer bartholin kisti sorununuz varsa vakit kaybetmeden hekiminize başvurmanızı öneriyoruz.

Bartholin Kisti Bakirelerde Görülür Mü?
Cinsel ilişki yolu ile bulaşabilen bakteriler bartholin kistine sebep olabildiği gibi genetik faktörler, enfeksiyonlar vs. de kist oluşumuna ortam hazırlayabilir. Yani bakirelerde de bartholin kisti ve bartholin absesi oluşabilir. Bartholin kisti oluşumunun kızlık zarı yapısına zararı yoktur.

Bartholin Kisti Patlar Mı?
Cinsel ilişki veya günlük yaşam sürecinde bartholin kistinin patlama olasılığı çok düşüktür. Kistin üzerine baskı yapılması veya sert bir cisimle patlatılmaya çalışılması durumunda ancak patlayabilir. Bartholin kisti veya bartholin absesi çok büyümüşse, kendiliğinden patlayabilir.

Bartholin Neden Tekrarlar?
Her ne kadar yüksek başarılı tedaviler ile bartholin kisti ortadan kaldırılabilse de bazı hastalarda ilerleyen süreçte tekrar ortaya çıkabilmektedir. Hastanın genetik olarak bartholin bez kanallarının dar olması tekrarlamaların en önemli sebeplerindendir. Bartholin kisti tekrarlamasının en önemli sebebi ise ameliyatın veya tedavinin doğru yapılmamasıdır.

Bartholin Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?
Semptomların ve rahatsızlığın yokluğunda, Bartholin bezi kisti tedavi gerektirmez ve kendi kendine geçer. Bazı durumlarda hasta hiçbir ağrı duymaz ve hiçbir rahatsızlık yaşamaz.