Normal Gebelik Takibi


Gebelik nedir, ne kadar sürer?

Gebelik kadın adetinin 14.gününde spermle yumurtanın birleşmesi sonrası anne rahmine tutunması sonrası,adet gecikmesiyle anlaşılan ve 38 hafta süren normal fizyolojik bir durumdur.Aslında tüm dünya üzerinde ve literatürde 40 hafta üzerinden sayılır,çünkü sayılırken adetin ilk gününden sayıldığı için ilk 14 gün yani 2 hafta ekstra eklenir,kolay hesaplanması için.Gerçekte bebek anne rahminde 38 hafta kalır ilk ancak gebe kalındığı gün 2.hafta dan sayılmaya başlandığı için 40 hafta üzerinden hesaplanır.

Gebelik takibi nasıl yapılır?
Kan ve idrar testleri ile gebelik tanısı konulduktan yaklaşık 2 hafta sonra gebelik kesesi ultrason ile görülebilir. Bu dönemde gebelik kesesinin rahim içinde olup olmadığına bakılarak dış gebelik durumu kontrol edilir. Yaklaşık 1-2 hafta sonra vajinal ultrasonla bebeğin kalp atışları tespit edilebilir ve böylece gebelik takibi başlar. Gebelik takibi ne sıklıkla yapılmalıdır.? Gebelik takibi eğer herşey normal seyrinde ise,ilk 7 ay ,her ay ,8.ay 15 gunde bir,9.ay ise haftada bir yapılmalıdır.Riskli gebelik te ise durum değişmektedirMuayene sıklığına, Riskli Gebelik Uzmanı (perinatolog) hastanın durumuna göre karar verir.

Gebelik takibinde kullanılan cihazlar?
Gebelik takibinde mutlaka ultrason cihazi tercihen Renkli Doppler Cihazı kullanılmalıdır.Hastanın her gelişinde mutlaka kilo ve tansiyon takipleri yapılmalıdır.Ayrıca gebeliğin son dönemlerinde NST(non stres test) de yapılmalıdır.

Gebelik takibinde yapılan testler nelerdir?
Gebelik üç tane üç aya bölünür ve ilk trimester( ilk üç ay) da hastayı ilk gördüğümüzde ayrıntılı tüm kan testleri,vitamin düzeyleri,kan biyokimya değerleri,hepatit testleri,toxoplasma ve rubella tetkikleri istenir.Takip eden 11.haftada ikili tarama testi istenir ve ultrasonda ense kalınlığı ve burun kemiği değerlendirilir. İkinci trimesterda ise Dörtlü testi ve ayrıntılı ultrasonu yapılır.Üçüncü trimesterda ise glukoz yükleme testi ve son rutin kan testleri yapılır.

Gebelikte vitmanin ve ilaç desteği yapılmalı mı?
Gebelik başlamadan önce veya anne adayını görür görmez folik asit başlanır.Takiben ihtiyaca göre mutlaka demir ilaçları,vitamin D ve beslenme durumuna göre Iyot, Vitamin B12,Calcium,magnezyum ve balık yağı takviyeleri yapılmalıdır.

Gebelikte doğum şekline nezaman karar verilmelidir?
Gebelikte doğum tercihi herzaman öncelikle normal doğum olmalı ve son ana kadar bunda ısrar edilmeli.Ancak bebeğin ve annenin durumuna göre son haftalarda eğer elzem ise anne ve bab adayıyla konuşup tartışarak sezaryen kararı verilebilir. Gebelik takibinde ev doğumda paket uygulamaları Gebelik takibi komple bir butun olarak düşünüldüğünde tüm muayeneler,tetkikler ve doğumun hastane boyutu da hesaba katılarak paket uygulamalarımız mevcuttur.Bunlarla ilgili fiyat bilgisi kliniğimizden alınabilir. Doğum Paketi hangi hastanelerde geçerlidir.
Ankarada doğum paketleri her Hastanede uygulanabilir.hastaneye göre doğum ve sezaryen ücretleri farkli olduğu için fiyatlar farklı uygulanmaktadır.Doğum paketi fiyatlarımızla ilgili kliniğimziden bilgi alınabilir.

Yeni Doğan Ünitelerinde Ücret Farkı Çıkarmı?
Anakaradaki Özel Hastanelerin tamamında SGK anlaşması olduğu için genel olarak hepsinde bebeğin Yeni Doğan Ünitesinde yatması halinde ekstra fiyat farkı çıkmamamaktadır.