Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu kadınların %5-10’unu ilgilendiren sık görülen problemlerden bir tanesidir. Tek başına bir hastalık olarak tanımlanamaz. Semptom dediğimiz bazı belirti ve muayene ve testlerle saptanan bulgulara bakılarak hastanın bu sendromu olup olmadığına karar verilir.

Sendromun isminde kist geçtiği için hastalar kisti olduğunu sanmakta ve kisti de kanserle ilişkilendirip yersiz bir korkuya kapılmaktadırlar. Kist Latince ‘boşluk’ ‘torbacık’ manasına gelir. Poli ise ‘çok’ demektir. Yani polikistik over çok torbacıklı yumurtalık demektir. Normalde yumurtalıklarda 5-6 yumurta folikülü olurken polikistik yumurtalıkta 15-20 adet küçük küçük yumurta kesecikleri görülür. Hastalık ya da sendromu olmayan ancak yumurtaları bu şekilde görünen kadınlar ise toplumun %20-30′ luk bir oranına ulaşır.Yani ultrasonda yumurtalıkları polikistik görünen her kadın polikistik over sendromu değildir.

Diğer bir yanlış kanı da polikistik over görünen her kadının çocuğu olmayacağını düşünmesidir.Aksine polikistik over sendromlu hastalar yüksek bir yumurta kapasitesine sahiptir. Günün birinde tüp bebek ihtiyaçları olursa en çok yumurta onlardan çıkar. Hatta aşırı yumurtaları olmaları o süreçlerde aşırı yumurta uyarılması sendromu (OHSS) olarak karşılarına çıkar .Polikistik yumurtalık görüntüsüne sahip olanlar değil polikistik over sendromu tanısı konulmuş %5-10 arasında kadının az bir kısmı ki bunlar özellikle düzenli adet göremeyen 2-3 ayda bir adet gören kadınlardır; bu grup hastada yumurtlayamamaya bağlı gebelik elde etmede zorluk olabilir. Bu hastalarda yumurtlama hapları, zamanlı ilişkiler ve aşılamayla kolaylıkla gebe kalmakta ancak bu tedavilerden sonuç alamayan çok az bir grup tüp bebek tedavisine ihtiyaç duymaktadır.

Özetle;

Polikistik over sendromunda gerçek bir kist yoktur.

Polikistik over sendromunda yumurtalıkta kanser riski yoktur.

Polikistik over sendromluların çocukları olur.