Epidural Normal Doğum

Epidural Normal Doğum
Peki Epidural normal doğum nedir? Zararlı mıdır? Epidural anestezi nasıl yapılır? Epidural normal doğum yapanlar daha mı avantajlıdır? Kimler epidural doğum yapamaz gibi daha birçok sorunun cevabı ne? Bunları yazımda cevaplayacağım ancak önce gelin bir doğum ağrısı neden oluşur buna bakalım.

Doğum Ağrısı
Temelde doğumun başlaması ile karın, kasık ve bel bölgesinde belli aralıklarla hissedilen ağrılardır. Sıklığı ile anne ve bebeğin doğuma ne kadar yaklaştığını gösterir. Ağrılar genellikle çok şiddetlidir ve bazen anne ile bebeği kötü yönde etkiler. Çoğu kadın bu ağrılara dayanamadığı için vajinal yani doğal doğumu göze alamaz ve sezaryene yönelir.

Doğum Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?
Doğum sırasındaki ağrıların iki temel nedeni vardır; duygusal ve fonksiyonel.

Duygusal ağrıların sebebi “korkular ve bilgisizlik”tir. Doğum öncesi aldığınız eğitim ağrıyı ortadan kaldırmaz ama onunla nasıl baş etmeniz gerektiğini size öğretecektir.
Ağrıların temel nedeni ise fonksiyoneldir. Rahim kasılmaları, rahim kanalının açılması, bebeğin aşağıya doğru inişi ve doğum sırasındaki tıbbi girişimler fonksiyonel ağrıların bazı nedenleridir.
Epidural Anestezi Ile Ağrısız Prenses Doğum
Normal epidural doğum, şiddetli ağrılar yaşamadan doğum yapmanız için başvurduğumuz doğum yöntemidir. Epidural anestesi ile doğumu an be an yaşamanız, bebeğinizin gelişine şahit olmanız, ancak bunun yanı sıra acı duymamanız sağlanır.tabiki epidural normal doğum tamamen ağrısız yani sıfır ağrıyı garanti etmez. Ancak doğum ağrısını gebenin katlanabileceği düzeye indirir.

Epidural Anestezi Ne İşe Yarar?
Epidural anestezi ile ağrısız bir doğum deneyimi yaşayabilirsiniz. Doğumdan önce gebenin omur aralıklarına bir kateter yerleştirilir. Ucu cilt yüzeyinden görünen kateterden uygun dozlarda ilaç verilir. Epidural anestezi sonrası, verdiğimiz ilaç sayesinde acıyı daha az duyarsınız. Böylelikle bölgesel anestezi uygulandığı için doğumun her anına şahit olabiliyorsunuz. Epidural anestezi Verilmiş Gebe;

Acıyı çok daha az hisseder.
Dokunmayı hisseder.
Yürüyebilir.
Daha rahat bir doğum süreci yaşar.
Doğumdan hemen sonra bebeğini kucağına alabilir.
Epidural Anestezi Uygulaması Nasıl Yapılır?
Her şeyden önce şunu bilmek gerekir. Genel inanışın aksine epidural anestezi uygulaması kadın doğum hekimi tarafından değil, anestezi uzmanı tarafından yapılır. Bu nedenle epidural anestezinin başarılı olup olmaması anestezi uzmanının elindedir. kendi anestezi ekibimiz vardır ve yılların tecrübesine sahip olan bu ekibe gözünüz kapalı güvenebilirsiniz. Epidural anestezi ile normal doğum tercih ettiğiniz takdirde size bölgesel bir anestezi uygulanır. Bu süreçte anne adayın oturma pozisyonu verilir, belinde anestezi iğnesinin yapılacağı yer belirlenir. Bölge iğne ile uyuşturulur. İğnenin yapıldığı yere belli aralıklarla ilaç verilir. İlk ilaçtan kısa süre sonra anne adayları ağrıyı hissetmemeye başlar. Prenses doğum bittikten sonra katater anestezi uzmanı tarafından çıkarılır.

Epidural Normal Doğum Riskleri Var Mıdır? Kimlere Uygulanmaz?
Normal epidural doğum için riskli olan gruba epidural anestezi işlemi yapılmaz. Eğer;

Sıvı kaybınız
Kanama bozukluğunuz.
Kullandığımız epidural anestezi içindeki maddelere karşı alerjiniz.
Düşük tansiyonunuz varsa.
İğne vuracağımız alanda bir enfeksiyon, yanık benzeri durum varsa.
Beyin kanaması geçirdi iseniz.
Tümörünüz varsa
Nörolojik bir hastalık şüphesi veya tanısı taşıyorsanız
Kan sulandırıcı önleyici tedaviniz varsa
Trombosit sayınız 100.000 altında ise size epidural uygulaması yapılmaz. Aynı şekilde epidural doğuma onay vermeyen annelere de epidural anestezi uygulaması yapılmaz.