Riskli Gebelik

Riskli Gebelik Nedir?
Riskli gebelikten önce normal gebelik nedir onu tanımlayalım. Gebelik bebeğin
anne rahminde 38 hafta kaldığı(adetin ilk gününden hesaplandığı için 40 hafta
olarak bilinir ve kullanılır, ama aslında gebelik oluşması adetin 14.günü olur ve
38 hafta anne rahminde kalır) normal ve doğal bir süreçtir. Bazı durumlarda ise gebe kalmadan önce anne adayının vücudunda bulunan hastalıklar (annenin mevcut hastalıkları) veya hamilelikten dolayı sonradan gebelik döneminde ortaya çıkan sorunlar çeşitli risklerin ortaya çıkmasına yol açar. Böyle gebeliklere riskli gebelik veya yüksek riskli gebelik denir.

Riskli Gebelik Tehlikeli midir?
Riskli ve yüksek riskli gebelikler bazı durumlarda hem hamile annenin hem de anne karnındaki bebeğin sağlığını ve hatta hayatını tehdit edebilir. Riskli gebelik önceden tanı konursa ve yakın takip edilirse hayati riskler azaltılabilir ve önüne geçilebilir bir durumdur.

Riskli Gebelik nedenleri?
Bebekte genetik veya anatomik sakatlık saptanması, gebelik şekeri (Gestasyonel diyabet),gebelik hipertansiyonu, preeklampsi, eklampsi (gebelik zehirlemesi),vajinal kanama,çoğul gebelik,bebekte gelişim geriliği olması, bebekte kalp anomalisi durumları, bebeğin suyunun azalması, kan uyuşmazlığının olması gibi sebepler gebeliğin riskli olmasına neden olurlar.

Riskli Gebelik Takibi Farklı mıdır?
Riskli ve yüksek riskli gebelikler, mutlaka bir riskli gebelik uzmanı (perinatolog) tarafından ve çok daha yakından takip edilmelidir. Riskli gebelik doktorları ile yapılması gereken riskli gebelik takibi, normal gebelik takibine göre çok farklı yönler içermektedir.

Riskli gebelik Takibinde Kullanılan cihazlar
Riskli gebelik takibinde geleneksel ultrason cihazları yetersiz kalabilir bu nedenle Renkli Doppler ultrason cihazları zaman zaman ihtiyaç halinde kullanılır.Bunun yanısıra NST(nonstres test) cihazları gebeliğin 32.haftasından itibaren kullanılır.Bazen tanıda Fetal MR değerlendirilmesi de yapılmaktadır.

Riskli Gebelikte Kullanılan Tanı Yöntemleri
Riskli gebelik takiplerinde bir çok kez amniosenteze(anne karnından özel iğnelerle girilerek bebeğin amnion suyunu örnek almak) ihtiyaç
duyulur.Çoğunlukla bebeğin kromozomal anomalisini saptamak için veya gebeliğin son dönemlerinde bebeğin akciğer gelişimini tamamlayıp
tamamlamadığının teyidi için de yapılır.Son yıllarda kullanıma başlanan Prenatal test ise yuzde 96 güvenililirlikle gebeliğin 10.haftasından itibaren anneden kan almak suretiyle yapıldığı için son derece rahat ve risksiz bir testtir. Riskli Gebelik Doğumları hangi Hastanelerde Yapılmalıdır. Doğum yapılacak Hastaneye riskli gebelik uzmanı karar vermelidir.Tabiki Bu Hastanenin Yeni Doğan Ünitesi çok iyi olmalı ve cihaz ekipman açısından yeterli olmalıdır. Ayrıca bebeğin durumuna göre, doğuma yakın dönemde Yeni doğan doktorlarıyla irtibat kurulmali ve bebek hakkında bilgi verilmelidir.

Yeni Doğan Bebek Ünitelerinde Fiyat farkı Çıkarmı?
Tabiki ücret faktörü de çok önemlidir,çünkü yeni doğan bebekler prematurse veya amelyat gerektirecek bir durumu varsa uzun süre hastanede yatması gerekebilir.Ancak bebeğin doğumu acil bir durum olduğu için bir çok özel hastanede SGK bebek yatış ve amelyatlarının tamamını karşılamaktadır.Riskli gebelik uzmanlarının bu konuda da aileye tam bilgi vermesi ve hastane ile önceden irtibat kurması gerekmektedir.