Histeroskopi Ameliyatı

Histeroskopi
Rahim içine histeroskop adı verilen bir cihazla vajinal yoldan girilir. Bu cihazın ucunda bulunan yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde rahim içindeki sorunlar teşhis edilebilir. Özellikle kısırlık gibi nedeni zor saptanan rahim ve fallop tüpü rahatsızlıklarının kesin tanısında sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Histeroskopinin en büyük avantajlarından biri görüntüleme sırasında tedavi de yapılabilmesidir. Ankara’da histeroskopi tedavisi ve fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Histeroskopi Nedir?
Histeroskopi, yaklaşık 7-10 mm kalınlığındaki kamera ile rahmin içerisinden yapılan bir görüntüleme ve tedavi yöntemidir. Radyolojik tetkiklerle (HSG dediğimiz ilçalı rahim filmi gibi) kesin tanı konulamadığı durumlarda histeroskopi yapılabilir. Rahatsızlığın bulguları gözlendiği anda tedaviye başlanabilir. Histeroskopi lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Böylece hastanın işlem sırasında ağrı duymasının önüne geçilir. İyileşme süreci açık ameliyata göre çok daha kısadır. Büyük ameliyat kesileri olmadığı için de enfeksiyon riski daha az olmaktadır.

Histeroskopi Neden Yapılır?
Kısırlığın tanı ve tedavisi
Rahim içi ve rahim yapısı ile ilgili sorunların tanı ve tedavisi
Rahim perdesi, polip, miyom, rahim yapışıklıkları
Miyom ve rahim urları
Tüplerin kapatılması -ya da tersine- tıkanıklıkların giderilmesi
Histeroskopi Ile Kısırlık Tedavisi
Histeroskopi, doğrudan kısırlık tedavisinde kullanılmasa da kısırlığı meydana getiren sebeplerin ortaya çıkarılması ve tedavi edilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Kısırlığa neden olan, rahim içi polipler, perde ve yapışıklıklar histeroskopi ile tedavi edilebilir.

Histeroskopi Ile Kısırlık Tedavisi
Histeroskopi, doğrudan kısırlık tedavisinde kullanılmasa da kısırlığı meydana getiren sebeplerin ortaya çıkarılması ve tedavi edilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Kısırlığa neden olan, rahim içi polipler, perde ve yapışıklıklar histeroskopi ile tedavi edilebilir.

Histeroskopi İle Kayıp Spiral Çıkarılması
Normal şartlarda spiral olarak bilinen rahim içi araçların takarken ve çıkarırken bize kolaylık sağlayan ipleri vardır. Takma işlemi esnasında spiralin ipi kısa olacak şekilde kesilerek yerinde bırakılır.

Bazen kullanım süresi uzadıkça bazen de enfeksiyonlar sonucunda spiralin ipi kopar ve kendi üzerinde katlanır. Vajinal yoldan çıkarmak imkansız hale gelir. Bu durumda çıkarılması için farklı yolların denenmesi gerekir. Histeroskopi adını verdiğimiz özel kamera sistemi bu konuda en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Histeroskopi ile vajinal yoldan rahim içerisine girilir. Sonrasında özel bir takım tutucu aletler yardımıyla rahim içerine saplanmış veya ipi koptuğu için göremediğimiz spirale ulaşıp çıkarma işlemi tamamlanır. İşlem sonrası hasta hemen taburcu edilir. Hafif kasık ağrısı ve lekelenme dışında bir sorun beklenmez.

Histeroskopi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Histeroskopi anesteziye ihtiyaç duymadan yapılabileceği gibi lokal anestezi altında da yapılabilir. Eğer sadece görüntüleme değil, aynı zamanda tedavi de yapılacaksa genel anestezi tercih edilir. Anestezi uygulandıktan sonra mikro boyutlarda olan histeroskop vajenden ilerletilerek rahim ağzına sokulur. Rahim kanalı boyunca ilerlenir ve sonunda rahim içerine girilir. Histeroskop ameliyatına özel sıvılarla operasyon yapılacak bölge şişirilir. Sonrasında histeroskop görüntüsü monitöre aktarılır ve rahimde perde, yapışıklık ya da polip, miyom olup olmadığı kontrol edilir. Uygun tedavi yapıldıktan sonra operasyon bitirilir. Sonrasında hasta aynı gün evine gidebilir.

Histeroskopi Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci
Kısa bir istirahatten sonra hastalar taburcu edilir. Histeroskopi işleminde hastanede kalmaya gerek yoktur. İşlem sonrasında hafif ağrı hissedilebilir. İşlem sonrası basit ağrı kesici ilaçlar ve gerekliyse antibiyotik doktor tarafından reçete edilir. Histeroskopi ameliyatı, rahim içi hastalıklarla ilgili en etkili ve güvenilir çözümlerden biridir. Özellikle miyom ve polip gibi zararsız kitlelerin alınmasında histeroskopi en çok başvurulan yöntemlerden biridir. Histeroskopi, yan etkisi yok denecek kadar az olan bir ameliyattır. Fakat her ameliyatta olduğu gibi nadir görülen riskler histeroskopi ameliyatında da mevcuttur. Görüntüleme sırasında rahim ağzının yaralanması, kanama, enfeksiyon ve anesteziden kaynaklanan sorunlar histeroskopi ameliyatında görülen nadir risklerdendir.

Ankara Histeroskopi Fiyatları
Histeroskopi ameliyatı, kısırlığın tanısında, rahim yapısını bozan perdelerin tedavisinde, miyom ve poliplerin giderilmesinde kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Histeroskopi ameliyatının fiyatları ise yapılacak işleme ve merkeze göre değişmektedir. Sadece tanı yapılan histeroskopi ameliyatlarının fiyatları ile tanı ve tedavi amacıyla yapılan histeroskopi ameliyatının fiyatları farklıdır. Histeroskopi fiyatları ve operasyonun detayları hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.