Rahim Sarkması

Rahim Sarkması Tedavisi Ankara
Zamanla doğum, çoğul gebelik, ilerleyen yaş, sigara kullanımı, ağrı kaldırma, sürekli devam eden öksürük, kilo alıp vermeler neticesinde bu dokular zayıflayabilir ve rahim bulunduğu yerden aşağı kayabilir yani sarkabilir. Rahim sarkması ilk başlarda hastanın günlük hayatını olumsuz etkilemez ve sadece jinekolojik muayenede anlaşılabilir. Ancak durum ilerledikçe oldukça rahatsız edici bir soruna dönüşebilir ve kadının günlük yaşantısında ciddi sorunlara yol açabilir. Burada, rahim sarkmasının belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler verdik. Ankara’da, rahim sarkması teşhisi ve detaylı jinekolojik muayene için ise kliniğimizi arayabilirsiniz.

Rahim Sarkması Nedir?
Rahim sarkması; leğen kemiğinin iç kısmında bulunan ve çeşitli bağ dokuları tarafından tutulan rahmin zamanla aşağı doğru kaymasıdır. Doğum, çoğul gebelik, kronik öksürüğe neden olan rahatsızlıklar, östrojen miktarındaki azalma ve aşırı kilo gibi nedenler bu bölgede bulunan bağ dokularının zayıflamasına ve rahmi tutamayacak hâle gelmesine sebep olabilir. Rahim sarkmasının belirtileri, hastalığın şiddetine göre ortaya çıkar. Hafif vakalarda pesser adı verilen halka ve fizik tedavi egzersizleri, ileri vakalarda ise histerektomi yani rahmin alınması ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Rahim Sarkması Nasıl Belli Olur?
Rahim sarkması, genellikle aşırı rahatsızlık veren belirtilerle ortaya çıkmaz. İdrar yaparken zorlanma, ara ara idrar kaçırma gibi belirtiler rahim sarkmasının en sık görülen belirtileridir. Bazı kadınlar alt bölgeyi yıkarken ellerine bir sertlik geldiğini veya idrar yaparken parmakla vajinayı ittirmek zorunda olduklarını söyleyebilirler. Fakat rahim sarkmasında belirtilerin yoğunluğu ve şiddeti sarkmanın boyutuna bağlıdır. Eğer sarkma yeni başlamışsa hastanın hiçbir şikâyeti olmayabilir ve rahim sarkması rutin jinekolojik muayenelerde bile ortaya çıkabilir. Sarkma arttıkça hastanın şikâyetleri de artar. Bazı kadınlarda sarkmış rahim vajinadan gözle görülebilir durumdadır. Bu, genellikle histerektomiye ihtiyaç duyulan, ağır rahim sarkması vakalarında gözlenir. Şikâyetler hastanın günlük hayatına devam etmesini engelleyecek boyutlara ulaşabilir.

Rahim Sarkmasının En Sık Karşılaştığımız Belirtileri:
İdrar yapamama ya da idrar kaçırma
Bağırsak hareketlerinde ve tuvalet düzeninde değişmeler
Vajinal kanama
Belin altında ağırlık ve ağrı hissi
Vajinal akıntının artması,
Cinsel ilişki sırasında ağrı
Vajinadan bir şey düşüyormuş gibi hissetmek
Rahim Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?
Rahim sarkması, doğum yapmış kadınlarda daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Bebeği taşıyan rahim ağırlaştıkça, askı görevi gören bağ dokuları da zayıflar. Aynı zamanda genetik faktörler de bu dokuların çabuk zarar görmesini etkileyebilir. Doğum dışında hastanın yaşam tarzı da rahim sarkmasını hızlandırabilir. Özellikle, sürekli ağır kaldırmak zorunda olan, kronik kabızlık sorunu olan kadınlarda rahim sarkması daha fazla görülmektedir. Rahim sarkmasının başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Obezite ya da aşırı kilo
Kronik öksürüğe neden olan rahatsızlıklar
Kabızlık
Genetik faktörler ya da doğumsal travmalar
Doğum,
Çoğul gebelikler
Birden fazla doğum yapmış olmak
Östrojen miktarında azalma (özellikle doğum sonrası)
İri bebek doğurmak
Pelvis operasyonları
Rahim Sarkması Tedavisi Nedir?
Rahim sarkması tedavi edilmezse bağırsak ile ilgili sorunlara ve mesane sarkmasına neden olabilir. Rahim sarkması nedeniyle idrar yapmak imkânsız hâle gelebilir ya da hasta sürekli tuvalete çıkabilir. Rahim sarkması tedavisinde seçilecek yöntemde, rahatsızlığın derecesi önemlidir. Jinekolojik muayene sırasında yapılan görüntüleme testleri ile rahim sarkması teşhis edilebilir.

• Hafif şiddette rahim sarkmaları genellikle gözlem yoluyla takip edilir. Hastanın belirli aralıklarla muayeneye gelmesi beklenir. Bu sırada, rahmin daha fazla sarkmasını engelleyecek özel egzersizler ve pelvik egzersizleri tavsiye edilebilir. Aynı zamanda hastanın yaşam tarzına dikkat etmesi, fazla ağır kaldırmaması ve kabız yapan beslenme şekillerinden kaçınması, sürekli öksürüğe neden olan rahatsızlıkların giderilmesi gerekmektedir.

• Orta şiddette rahim sarkmaları ise genelde pesser yani vajinal halkalar ile tedavi edilebilir. Bu noktada kadının çocuk beklentisi önemlidir. Vajinal halkalar, genellikle genç kadınlara yapılan ve gebeliğe engel olmayan etkili bir rahim sarkması tedavi yöntemidir. Vajinal halkalar, güvenle kullanılabilir ve rahmi destekleyerek aşağı doğru kaymasını engeller. Hafif ve orta şiddette rahim sarkmaları lazerle tedavi edilebilir.

• Şiddetli rahim sarkmaları için en iyi tedavi yöntemi ise cerrahi operasyondur. Vücuttan alınan kas ve bağ dokuları sayesinde, rahmi tutan dokuların güçlendirilmesi mümkündür. Fakat kadının yaşı ilerlemişse ve gebelik düşünmüyorsa histerektomi yani rahmin alınması ve vajinanın yukarıya asılması en etkili tedavi yöntemidir diyebiliriz.

Rahim Sarkması Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Rahim sarkmaları tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesi son derece olumsuz etkilenir. Rahat oturamaz ve cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissi duyar. İdrar kaçırma gibi problemler yaşanır. Kişide ülser gibi birçok sağlık problemine sebebiyet verebilir.

Rahim Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?
Rahim sarkmaları eğer ufak çaplıysa ve kişiyi rahatsız etmiyorsa tedaviye gerek duyulmayabilir. Kabızlık gibi problemleri mevcutsa kabızlık giderici bir tedavi uygulanır. Kegel adı verilen ve bu sarmaların önüne geçen egzersizler hastaya önerilir. Sarkmalar ileri bir seviyede ise genellikle hastaya uygun tedaviler planlanır. Bunlardan biri vajinal pesser adı verilen tedavidir. Bu aparat sayesinde rahimin aşağı doğru kayması engelleniyor. Bazı durumlarda tedavi için ameliyat gerekebilir. Rahim sarkması tedavisi için randevu ve fiyat bilgisi almak üzere kliniğimizi arayabili