KISIRLIK TEDAVİSİ

KISIRLIK TEDAVİSİ
Kısırlık günümüzde birçok çiftin evlendikten sonra yaşadığı bir problemdir. Tıp camiasında İnterfelite olarak adlandırılan üreme sistemi ile alakalı bu sağlık sorunu halk arasında yaygın olarak kısırlık diye isimlendirilir.

Genel olarak düzenli ilişkiye giren çiftlerin 12 ay ile 15 ay arasında gebelik olmaması durumunda bu durum kısırlık olarak adlandırılır ve yaş faktörü bu süreyi etkilemektedir. 35 yaş altı çiftlerde 15 aya kadar bekleyebileceği fakat bu yaşın üstünde olan çiftlerin 6 ay veya altında doktora başvurması gerektiği önerilir.

Erken teşhis ve kısırlık tedavisinin başarısını etkileyecektir. İstatistiklere bakıldığında günümüzde her 100 çiftin neredeyse 20’sinde kısırlığa rastlanmaktadır. Kısırlık tedavisi çiftlerin düzenli ilişkiye rağmen gebelik olmaması durumunda başvurması gerekir ki farkındalık ve erkenden kısırlık tedavisine başlamak sürecin olumlu ilerlemesine fayda sağlayabilsin.

Çiftlerde kısırlık tedavisine başlanmasına neden olabilecek bir veya birkaç farklı sağlık sorunundan doğan nedenler görülebilir. Yapılacak testler sonucunda ise kısırlık tedavisine başlanır. Kısırlık kadın veya erkekte görülebilir ve buna göre bir kısırlık tedavisi yöntemi uygulanır.